Use this list of over 25 cheap protein foods to find budget-friendly ways to boost protein! Whether your goal is health-related, or you just want to save money, these cheap high protein foods (with recipe ideas) can help!
There’s no other way to say it: quality protein is expensive!
It doesn’t matter if you buy from a farmer or from the grocery store or stretch every ounce you can at home – meat is pricey.
I didn’t realize HOW pricey it was though, until we ventured on the Whole30 and had to buy 31 ½ pounds of meat every week… MINIMUM.
Yeah, go ahead and catch your breath for a minute there.
Although we finished the Whole30 some time ago, we did enjoy many aspects of the elimination diet. Since then, I’ve been focused on non-meat sources of cheap foods with protein so we still get amazing nutrition but can build our savings account back up too!
For the sake of argument and easy side-by-side comparisons, I’ve included the cost and protein content for a one-ounce portion (or two tablespoons) or the equivalent (like in the case of eggs).
You probably won’t eat just one ounce at a time of the majority of these things, but I did this so everything can be judged on an equal scale. If you’re using this data to build a meal plan with certain protein levels, make sure you account for the portion sizes you’re actually making.
25+ CHEAP PROTEIN FOODS
EGGS
The price of eggs will vary a lot, depending on a few factors… how many hours of daylight there currently is, whether they’re brown or white (which has NOTHING to do with the nutrition of the egg, by the way) the quality of egg you choose (i.e. grain-fed / cage-free / free-range / non-GMO / organic), if there’s an egg shortage because of disease …
I’ve seen eggs for as cheap as 69¢ per dozen at ALDI and upwards of $5.99 per dozen at Sprouts.
Personally, the nutritional difference between the average white egg and the “certified this and that” brown egg doesn’t usually justify the cost (or taste), so unless I’m buying from my friend who owns chickens, I choose the cheapest eggs I can find.
One large egg (about 50g) costs as low as 6¢ and yields 6g of protein.
CHEDDAR CHEESE
Several years ago, I spent several months building a price book and compared the prices of different cheeses at different stores.
Except for a few “fancy” cheeses, Costco won. (ALDI had the best price for those “fancy” cheeses, by the way).
As much as I’d love to make a charcuterie board for dinner, we have Stovetop Mac and Cheese budgets.
So I typically stick to the less expensive dairy products for easy cheap protein foods.
One ounce of cheddar cheese costs as low as 15¢ and yields 7g of protein.
BEANS
Beans are the vegetarian’s best friend when it comes to budget protein. I broke down the math of whether it was cheaper to cook dry beans from scratch or buy canned beans, and the dry beans were a clear-cut winner.
I make beans in the Instant Pot (I like this one) and they’re ready in less than an hour without any soaking. You can make beans in the slow cooker too (here’s the one I use); it just takes a little longer.
When I’m done, I portion 1 ½ cups into freezer-safe containers (without any liquid) and freeze for later. Then when the kids ask for Black Beans Brownies or Pumpkin Swirl Brownies or White Bean Blondies or Cookie Dough Hummus (or Snickerdoodle Hummus), or I’m making Refried Beans for taco night, all I have to do is pull out what I need and let them thaw!
Of all my calculations, I’ve found pinto beans to be the most affordable plant based protein. Costco has a 25-pound bag for as low as 58¢ per pound. That’s definitely one of the cheapest protein foods!
One ounce of pinto beans costs as low as 2¢ and yields 5.2g of protein.
(One serving is usually ¼ cup, which would cost 4¢ and yield 10.4g protein)
GREEK YOGURT
Plain Greek yogurt – whether you make it yourself or buy it from the store – is pretty much the same thing as regular yogurt except it’s much thicker. The clear liquid in yogurt is called whey (by the way, here are 45+ things to make with it) and in Greek yogurt, the amount of whey is significantly less, giving you a greater concentration of cultured yogurt per serving.
That’s why Greek yogurt is a GREAT low cost protein, whereas plain yogurt would just be so-so.
Once again Costco wins for the best price at just 9¢ per ounce, and this yields 1.25g of protein.
(One serving of Greek yogurt is usually ½ cup, which would cost 36¢ and yield 5g of protein.)
PEANUT BUTTER
After being limited to almond butter during the Whole30, I can confidently say that peanut butter is by far the cheapest nut butter you’ll find. We make Peanut Butter Chocolate Chip Muffins and Reese’s Copycat Peanut Butter Cups and No-Bake Peanut Butter Chocolate Chip Granola Bars and we love that they’re not only affordable, but that they “stick to your ribs” so you’re not starving an hour later.
The cheapest peanut butter will be a mainstream brand, but there’s a high probability that those brands contain hydrogenated oils and/or high fructose corn syrup – both of which are seriously awful for your body and are banned from our house.
The best price I’ve seen on a natural peanut butter – or at least one that doesn’t have either of those two toxins – is at Costco again.
One ounce of peanut butter costs as low as 11¢ and yields 8g of protein.
COTTAGE CHEESE
I know cottage cheese is an acquired taste, but you can sneak it into things like Blender Protein Pancakes and add it to smoothies for a “cheesecake” flavor – Cheesecake Blueberry Smoothie, anyone? It also helps beef up the protein levels of vegetarian meals, like Slow Cooker Meatless Lasagna.
The last time I made cottage cheese was a huge failure, so I save myself the headache and buy it from (you guessed it!) – Costco!
One ounce of cottage cheese costs as little as 10¢ and yields 1.7g of protein.
(One serving of cottage cheese is usually ½ cup, which would cost 83¢ and yield 13.6g protein.)
COLLAGEN
Collagen was my go-to source for quality cheap food with protein when I was training for a marathon (and ate Marathon-Training Oatmeal every Saturday before my long run). It’s still one of my favorite cheap protein sources because it’s tasteless and odorless, meaning I can add it to my morning coffee (or tea, kombucha, juice, etc.), and BOOM, just like that, I’ve added 10g of protein to my day.
I’ve tried other brands of collagen, but the Perfect Supplements brand is the only one where I could actually see the difference on the outside. Literally, my nails grew longer, my skin GLOWED and my hair was growing like crazy!! I stock up when it’s on sale. You can save an extra 10% right now with coupon code CRUMBS10.
Seeing the benefits first-hand when I used this brand, I kept it as part of my morning routine. I either drink a Green Smoothie for breakfast or nibble on Chocolate Hazelnut Protein Bars in the afternoon.
On an average day, one scoop of grass-fed hydrolyzed collagen costs as low as 65¢ and yields 10g of protein!
(One serving is typically one scoop, and one ounce is actually 2.58 scoops).
CHEAPEST PROTEIN FOODS FAQS
What are the cheapest protein foods that are healthy and highest in protein?
From the budget protein list above, collagen and beans come in as the highest in protein at 10 grams per ounce. Beans are a perfect source of plant-based protein! Read even more about protein sources in 12 Natural Ways to Boost Protein in Smoothies without whey protein powder!
Which cheap and healthy snack foods are high in protein?
Try High Protein Sweet and Salty Trail Mix (which has yummy pumpkin seeds in it!) and Nutella Collagen Protein Bars. Nuts are also great sources of protein and omega-3 fatty acids.
MORE HEALTHY CHEAP FOOD WITH PROTEIN
LEGUMES
- Lentils. One ½ cup serving provides 9 grams of protein! Lentils are also very affordable and full of fiber. Here’s how to make Instant Pot Lentils.
- Chickpeas (Garbanzo Beans). A ½ cup serving provides 7 grams of protein! Chickpeas are so versatile and can be used in both sweet recipes (like Cookie Dough Hummus or Snickerdoodle Hummus or Chocolate Hummus or even Cake Batter Hummus), and savory dishes like Tortilla Soup, as well as salads like my Chicken Southwest Salad.
- Peas. 1 cup of peas has about 8 grams! I like to add them to Alfredo with spinach for a boost in veggies and protein.
- Edamame (aka soybeans). This tasty legume packs 9 grams of protein per ½ cup!
SEEDS – ANOTHER SIMPLE CHEAP FOOD WITH PROTEIN
- Chia seeds. 1 TBSP has 2 grams of protein! Use chia seeds to make chia seed pudding or put them in smoothies!
- Hemp seeds. 3 TBSP has 9.5 grams of protein! Perfect for Hemp and Herb Crusted Pork Chops, Hemp Butter, and Hemp Milk.
- Sunflower seeds. 4 TBSP of shelled sunflower seeds contains 7 grams of protein. Great for a snack or on top of a salad.
- Pumpkin seeds (or pepitas). 2 TBSP of pumpkin seeds gives you about 5 grams of protein. Roast your own and choose the seasonings for a yummy snack!
FRUITS HAVE PROTEIN TOO!
- Guava. One of the highest protein fruits, at 4 grams per cup!
- Coconut has about 3 grams per 1 cup serving. Sprinkle on top of desserts or make this delicious Coconut Blueberry Pie or Coconut Cream Popsicles or even use it in our Coconut Rice recipe. You can also make coconut milk as a dairy alternative.
- Avocado. Not only does avocado provide wonderful healthy fats and fiber, but you may be surprised to know that it also gives you 4 grams of protein per avocado fruit. Enjoy avocado in Simple Homemade Guacamole, in Avocado Chocolate Mousse, with Sweet Potato Black Bean Enchiladas … and also on our Easy Black Bean and Corn Salsa Tacos. YUM!
VEGETABLES
- Cauliflower. 1 medium head contains about 11 grams of protein. Perfect for making Cauliflower Rice (did you know that you can freeze cauliflower rice too?), Cauliflower Cream, and Mashed Cauliflower Potatoes. It’s a tasty and versatile cheap protein food!
- Bok Choy. 1 cup of delicious bok choy is around 3 grams of protein. Use it in a Weeknight Veggie Stir Fry along with some of the other veggies listed for a protein boost!
- Brussels Sprouts. 8 sprouts = 4 grams. Yum! Enjoy them roasted or served in our Sweet Kale Salad Recipe.
- Asparagus. 5 spears provide about 2 grams of protein. Here is a wonderfully easy recipe for Pan Roasted Lemon Butter Asparagus.
- Spinach. 1 cup of spinach gives you 5 grams of protein. Spinach is perfect cooked in recipes like my Spinach Pesto, Spinach and Chicken Enchiladas or raw in salads like my Cranberry Apple Spinach Salad.
GRAINS
- Quinoa can be used in so many ways, like in my Quick Greek Quinoa Salad or my Slow Cooker Chicken Cacciatore. Here’s how to cook Instant Pot Quinoa. You’ll get 4 grams of protein per ½ cup! This is the one grain that is also a complete protein with all essential amino acids.
- Oats. One ½ cup serving of prepared oatmeal provides just over 5 grams of protein. Try these yummy oatmeal recipes: Instant Pot Oatmeal, High Protein Oatmeal, or even our Chewy Oatmeal Chocolate Chip Cookies and our Healthy Jam Oatmeal Bars.
- Other grains like buckwheat, einkorn, spelt, teff, and amaranth all pack a powerful protein punch, plus loads of fiber for healthy digestion.
- Buckwheat: 5 grams of protein per 1 cup
- Einkorn Flour: 16 grams of protein per 1 cup of flour! Enjoy Einkorn flour as a perfect replacement for modern wheat in delicious recipes like these: No-Knead Sourdough Bread (perfect as sandwich bread!), Overnight Einkorn Pizza Dough, these Einkorn English Muffins (with all the nooks and crannies!) and my yummy Overnight Kefir Coffee Cake.
- Spelt: 11 grams of protein per 1 cup
- Teff: 10 grams of protein per 1 cup
- Amaranth: 9 grams of protein per 1 cup of cooked amaranth
CHEAP PROTEIN FOODS FROM ANIMALS
One of the most cost-effective animal protein sources is nourishing bone broth, in my humble opinion. You can make broth in large quantities to freeze for use in so many tasty, protein-rich recipes.
Use the meat from an Instant Pot Whole Chicken (or an Oven Roasted Whole Chicken or a Slow Cooker Whole Chicken) for a week’s worth of chicken meal prep recipes …or make ahead and freeze meals. A perfect way to optimize your healthy sources of low cost protein, but also to stretch your grocery budget.
- Bone broth. 1 cup of nourishing bone broth will provide about 9 grams of protein per serving. Here’s how you can easily make delicious chicken bone broth (Chicken Stock in an Instant Pot).
If you’re looking for cheap cuts of meat that pack in the protein, some of your best options include:
- Ground turkey
- Chicken thighs
- Ground beef
- Canned tuna
- Chicken breast
- Pork loin
- Ground pork
HOW MUCH PROTEIN DO I REALLY NEED?
That will depend on your personal protein goals. According to Harvard Medical School, the average sedentary person (someone who doesn’t exercise) needs just 0.8g of protein per kilogram of body weight.
- To figure out your weight in kilograms, multiply your body weight in pounds by 0.36.
- Then multiply your weight in kilograms by 0.8g to figure out your daily protein goal.
Remember, this is only valid if you don’t exercise. Those who exercise regularly, are pregnant, or require a high-protein diet need a higher protein intake each day.
If figuring out how much protein you need sounds confusing, I can help! Figuring out the correct portions and getting enough protein, fat, and carbs can help you with weight loss or maintenance. If you want to learn more about nutrition, whatever your nutrition goals, sign up for my FREE Getting Started Nutrition Guide.
Fight Inflation Workshop!
Sign up for my FREE Fight Inflation Workshop and learn simple strategies to save money, even with rising food costs!What are your go-to cheap protein foods?
Elizabeth
If I’m doing my math right, even ground beef at $4/lb is going to be cheaper than collagen. Right? I mean I do already buy and use collagen but it feels like a splurge to me. Something I spend more on because it’s good for me and convenient to use. Not because it’s a cheap protein.
Tiffany
Hi Elizabeth! The math is tricky, so let’s break it down: 1 pound of ground beef at $4 equals comes with 65 grams of protein. With a 1/4 lb serving, that’s $1 for 16.25 grams, or .062¢ per gram of protein.
Collagen is 65¢ per scoop and comes out to .065 per gram of protein. Not much of a difference there, so in my opinion, collagen is definitely a source of cheap protein (and because it comes from grass-fed cows, it’s a higher quality too!).
Amanda Walker
I have started taking Collagen again, no bad results so far! Am also having Kombucha but no every day – it is very strong!
I am taking “hydrolized”Collagen again, no trouble so far. Am also having Kombucha but not every day, it is very strong!
should I cut down the size of the Skoby, which has grown very big?
I made your Egg roll in a bowl for the 3rd or 4th time last week, it is so good! I can get ready shredded cabbage and carrot >( a soupmix) which makes it very easy to do.
We have it in torttillas or wraps.
I made your Egg Roll in a bowl for the 3rd or4th time this week, it is so good!
Tiffany
I’m so glad you’re enjoying the collagen, kombucha and egg roll in a bowl Amanda! You can cut down the size of the scoby if you want, but you don’t have to. It’s very forgiving!
Mater
Agreed, you may not have written about hydrolysis (the “hydrolyzed” process), but in your Top 5 Ingredients to Avoid in Food, #5 on your list is MSG. There you present a list of things that you state ALWAYS contain MSG, one of which is ” hydrolyzed protein”. Collagen is protein.
In your recipe for Homemade Dry Onion Soup Mix you provide a link to a “full list of other fancy names for MSG” which comes from truthinlabeling.org That list also has “hydrolyzed” as a word to watch out for.
Tiffany
Mater – hydrolyzed protein in relation to MSG is NOT the same as hydrolyzed collagen.
A “hydrolyzed ___ protein” is not actually MSG, but depending on what the ___ is, it can contain similar amino acid building blocks that MSG is made from. For example, hydrolyzed soy protein would contain similar amino acids to soy. Therefore people who are sensitive to MSG (or soy or yeast or whatever the ___ may be), should be aware of labels that read “hydrolyzed ___ protein” because they can have a similar reaction to this additive.
Hydrolyzed collagen are the amino acid building blocks that come from grass-fed cows. Instead of eating cow bones, skin and connective tissue as-is, these parts are broken down using amino acids to break down the collagen into a form that we as humans can consume, i.e. collagen peptides.
Mater
i am confused. I have been reading your MSG posts, and I understood that “hydrolyzed” anything is usually highly processed? How do you accept the collagen as anything anywhere close to “real” or “whole” food?
Tiffany
Hi Mater – I’ve never written about the “hydrolyzed” process. Perhaps you mean hydrogenated?
Amanda Walker
I took your advice and got some collagen powder and added it to my muesli for breakfast. After month of so, I became very constipated, it took me a while to discover the collagen was causing the problem,! When I stopped taking it, the trouble went away. A pity, as my nails are very brittle and have always been poor. My hair is OK.
Maybe I was taking the wrong brand, but living in Europe Icannot get the one you like.
Tiffany
Have you tried adding more fiber or probiotics to your diet? When I drink kombucha daily, I don’t have any digestive issues. 🙂
Amanda Walker
I have started making kombucha recently, and could try the collagen again! Thanks for your suggestion, Tiffany.
Tiffany
You’re very welcome!
Margaret
Great! Thanks!
margaret
Toffany can you tell me the advantage of the collagen over protein powder? Are they the same thing?
I serve a client with diet and swallow restrictions. Mom is challenaged to find ways to get in rhe needed protein.
So, any thoughts to this are always welcome.
Thanks!
Tiffany
Hi Margaret! It all boils down to the ingredients. Collagen is simply: collagen from grass-fed cows. Many protein powders contain processed whey solids, artificial sweeteners and ingredients you may not want to consume, like creatine. Collagen is tasteless and odorless, and dissolves in anything. In fact, I just finished a cup of coffee with a scoop of collagen blended in!
R
Hi Tiffany! This was a great post and an interesting read about other foods that are full of protein. My question is this though. I’m a stay at home mom of 50 whose activities are housework. I’m not out running marathons or doing high energy workouts. So, how much protein do I really need?
Tiffany
Hi R! I’m not a doctor, but a quick search shows that the average woman needs 46 grams of protein each day. If you’re eating a well-balanced diet, this probably isn’t hard to achieve. There are many though, who have food aversions an allergies that make it a bit tougher!
R
True. I can understand that. Some meat proteins for me are difficult to digest especially if eaten alone. Thanks for responding so quickly 🙂
Melissa
I love the Perfect Supplements Collagen! Thanks so much for recommending it!
Tiffany
I love it too! You’re very welcome Melissa! 🙂